reklama

Neviňte plasty. Problémom sú ľudia

A už to máme aj v správach a „na vláde“. Plastové tašky a plastové fľaše, alebo aj také nevinné tyčinky do uší a vlhčené vreckovky sa stali predmetom novodobého honu na čarodejnice.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Plasty sa stali vlastne nadávkou a zabudlo sa, že problémom nie je materiál, ale správanie sa ľudí. Plastom pripočítajme k dobru, že v mnohých ohľadoch prispeli k tomu, že nemáme problémy so zásobovaním a potraviny nám vydržia omnoho dlhšie čerstvé. Znečistenie prírody vrátane morí nespôsobuje plast sám o sebe, ale ľudia ktorí sa nesprávajú, tak ako by mali. Namiesto triedenia a recyklácie odpad odhadzujú. Je len na nás, či si myslíme, že zákaz alebo obmedzenie výrobkov je správnym riešením pre životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aktuálny slovenský nápad sa zdá byť chvályhodný a aj ľúbivý - zálohovanie PET fliaš, presnejšie plastových jednorazových fliaš, by mohlo zachrániť našu prírodu a dostať nás k vytúženému cieľu aspoň polovicu všetkého odpadu recyklovať a mať čisté lesy, ale nie je to tak! 

Ani 100-percentná recyklácia PET fliaš nezachráni Slovensko.

Neexistujú presné čísla o množstve PET fliaš predaných na Slovensku za rok, pretože evidencia, ktorú musia výrobcovia viesť, hovorí o plastoch ako celku. Odborné odhady sa pohybujú v rozmedzí od 25 000 až do 30 000 ton za rok. Obalov je podľa údajov Ministerstva životného prostredia uvedených na trh viac ako 470 000 ton za rok. To znamená, že PET fľaše tvoria len 4 až 6 percent všetkých obalov uvedených na trh. Keby sme dosiahli i 100 % recyklácie všetkých PET fliaš, tak celková miera sa pohne len minimálne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre zvyšovanie recyklácie sa musíme zamerať na materiály, ktoré sú najväčším problémom. Nie na PET, ktorý je ľahko a vo veľkom zbieraný a recyklovateľný.

Problémom nie sú PET fľaše, ale napríklad biodegradovateľné plasty, ktoré sa nerozložia a len sa rozpadnú na mikroplasty, ktoré zostávajú v prírode a dostávajú sa do potravinového reťazca. Nikto nevie, čo všetko následne spôsobujú. PET fľaše sú z materiálu, ktorý je 100-percentne recyklovateľný, o ktorý je kontinuálny záujem medzi recyklátormi a navyše recyklát z PETu je široko použiteľný – od nových fliaš až po textil alebo automobilový priemysel. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vytrhnutím PET fliaš z triedeného zberu ohrozíme celé triedenie a celkovú mieru recyklácie.

PET fľaše sa stali symbolom triedeného zberu odpadu. Už keď sme v roku 2013 robili reprezentatívny prieskum verejnej mienky, boli PET fľaše najviac triedeným plastovým odpadom z domácností – až 94,4 % domácností to deklarovalo. Analýza zloženia triedeného zberu ukázala, že PET fľaše tvoria viac ako polovicu obsahu žltého kontajnera. Odhadovaná miera recyklácie PET fliaš je tak na Slovensku v rozmedzí 65 - 75 percent. Je to plast, ktorý je najlepšie triedený i recyklovaný.

Ak chceme zlepšiť výsledky, musíme sa sústrediť na tégliky, obaly z drogérie, fólie a podobné materiály. To bude riešenie, ktoré prinesie výsledky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zálohovanie PET fliaš môže zlepšiť situáciu s voľne pohodeným odpadom len čiastočne. Zavedenie zálohovania nevyrieši fľaše, ktoré sa už v súčasnosti v prírode nachádzajú. Nebol za ne zaplatený záloh, a preto nebude zaujímavé ich zbierať.

Skúsenosti z iných krajín dokonca hovoria, že k zníženiu množstva voľne pohodeného odpadu nepríde, len sa zmení jeho zloženie. Ľudia totiž neprestanú odpad odhadzovať, len presedlajú z fliaš napríklad na tégliky a poháriky, ktoré sú často pre životné prostredie ešte horšie, keďže sa nedajú dobre recyklovať. 

Ak chceme pomôcť recyklácii a životnému prostrediu, sústreďme sa oblasti a materiály, ktoré sú problémové.

A o tom, že zálohovanie PET fliaš je zaujímavé skôr pre niektoré firmy ako pre životné prostredie, budem písať nabudúce.

Miro Jurkovič

Miro Jurkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Triedim odpad.viac ako 10 rokov dokonca profesionálne, najprv ako riaditeľ združenia SLICPEN a teraz ako konzultant. Verím, že svet sa dá zlepšiť aspoň trochu aj triedením odpadu a tým, že budem o tom písať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu