Prečo sa výrobcovia ľutujú kvôli odpadom?

Autor: Miro Jurkovič | 23.3.2017 o 8:54 | Karma článku: 6,53 | Prečítané:  2226x

Výrobcovia sa sťažujú, že zákon o odpadoch je neľútostný. Napriek tomu tvrdím, že práve rozšírená zodpovednosť výrobcov je najlepším, najefektívnejším a najlacnejším riešením pre nich.

Trvám na tom aj po roku, keď sa nový zákon o odpadoch horko-ťažko dostával do praxe. Neexistuje totiž iný spôsob, ktorý by bol lacnejší a zároveň dokázal dosiahnuť požadované environmentálne ciele. Všetky ostatné alternatívy sú a budú pre výrobcov omnoho drahšie.

Rozšírená zodpovednosť je systém, v ktorom majú výrobcovia najväčšiu silu a vplyv na to, ako je nakladané z ich finančnými prostriedkami. Výrobcovia sú práve tí, ktorí zakladajú organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) a ktorí ich majú riadiť a dozerať nad ich chodom a nad tým, ako hospodária.

Systém triedeného zberu financujú výrobcovia, ktorí balia, plnia alebo dovážajú výrobky zabalené v obaloch. To je nespochybniteľné a správne. Výrobcovia rozhodujú o tom, koľko a akých obalov bude na balenie ich výrobkov použitých. Ak chcú do systému platiť menej, tak musia už pri návrhu výrobku myslieť na to, že za jeho obal bude potrebné zaplatiť. Kto ďalší by sa mal podieľať na financovaní triedeného zberu? Žeby výrobcovia obalov? Ako môžu ovplyvniť, aký obal a koľko ich bude použitých na zabalenie finálneho výrobku? Môžu prichádzať s návrhmi a technológiami, ale finálne rozhodnutie bude vždy na výrobcovi.

Ak majú výrobcovia intenzívny pocit, že OZV nehospodária transparentne a cítia sa zaskočení cenami, kde je problém? Významný problém nastáva, keď autorizáciu získajú spoločnosti, ktoré nie sú založené a riadené relevantnými a riadnymi výrobcami. Ich fungovanie „rozhodí“ systém.

Ak občan triedi, nemusí platiť za triedený zber. To nie je neefektívne, to je správne. Aj v iných členských krajinách to je podobné. Sú Slováci spotrebitelia inej kategórie ako Nemci alebo Rakúšania? A nehovorím iba o členských krajinách EÚ, ale tento princíp sa rozširuje i do iných krajín, akými sú Kanada, Izrael a Brazília. Na to, aby sme odklonili odpad od skládkovania a občania boli motivovaní viac triediť je potrebné, aby sa štát postaral o to, že nakladanie so zmesovým odpadom bude drahšie. Občania by tak mali byť motivovaní aj finančne, ak im to už svedomie nedá.

Netrestajme občana ani výrobcov. Sprísnime pravidlá pre fungovanie OZV, tak aby museli byť transparentnejšie a aby sa zvýšil dohľad reálnych výrobcov nad ich fungovaním. Výrobcovia sa musia začať aktívnejšie o túto problematiku zaujímať a byť iniciatívnejší.

Triedený zber na Slovensku je drahý a neefektívny. V porovnaní s inými krajinami nie je drahší, ale musí sa stať efektívnejší, aby prinášal aj požadované výsledky. To je však úloha výrobcov a OZV. OZV prebrali v roku 2016 triedený zber od obcí, teraz je priestor na to, aby ho začali riadiť a zvyšovať jeho efektivitu. Aby začali neefektívne zmluvy nahrádzať efektívnymi. Lacný systém, ktorý tu vládol do roku 2015 je v nenávratne. Ten minulý systém nás dostal v nakladaní s odpadmi na okraj civilizovaného sveta. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa celkom nestiahol, prijímal arabského šejka

Účasť exministrov na oficiálnych prijatiach návštev je ojedinelá. Exminister hovorí, že nešlo o nič zásadné.


Už ste čítali?