Tohoročná panika okolo odpadu? Zvyknite si, alternatíva neexistuje.

Autor: Miro Jurkovič | 21.12.2016 o 13:32 | (upravené 3.1.2017 o 9:25) Karma článku: 7,65 | Prečítané:  2858x

Takmer revolučný zákon o odpadoch platí v praxi už rok. Čiže bol aj rok 2016 revolučný? Zákon vznikol, aby sme sa dostali v odpadovom hospodárstve z úrovne krajiny tretieho sveta na úroveň aspoň priemerných európskych krajín. 

Cieľom bolo vytvoriť pravidlá, aby Slováci dokázali viacej odpadu recyklovať a menej skládkovať. Taká by mala byť krajina v treťom tisícročí. Zákon po ideovej a formálnej stránke spĺňa všetky nároky na moderné a perspektívne pravidlá nakladania s odpadom. Už teraz je v línii s požiadavkami Európskej únie, ktoré bude klásť za pár rokov na všetky zákony upravujúce problematiku odpadov. Náš zákon zaviedol a podporil pojmy ako rozšírená zodpovednosť výrobcov, obmedzenie skládkovania a podpora recyklácie.

Tieto princípy sú základom pre transformáciu hospodárstva z lineárnej spotreby na kruhovú ekonomiku tak, ako to je popísané v akčnom pláne Obehového hospodárstva. Pod názvom Kruh sa uzatvára ho publikovala Európska komisia v decembri 2015. Jednoducho povedané – čo už je dnes v zákone o odpadoch, nás tak či tak v priebehu troch rokov dobehne. Takto máme aspoň viacej času na rozbeh.

A prečo ten krik?

Nový systém financovania triedeného zberu odpadu a podpory recyklácie je drahší. Považujem to za oprávnené. Každý prechod si vyžaduje prvotné investície. Podobne to bolo v iných krajinách, ktoré dnes odpad takmer neskládkujú. Na to, aby sa systém rozbehol, potrebujeme infraštruktúru, čo znamená kontajnery aj vrecia a presvedčiť ľudí, že toto je správna cesta. Čím skôr sa nám to podarí, tým skôr začne systém fungovať a môže sa následne konsolidovať a optimalizovať. Nečakajme však, že financovanie triedeného zberu bude ešte niekedy také lacné, ako bolo keď sme triedili 10 percent odpadu. Je to neudržateľné a nevratné, podobne ako parné lokomotívy.

Neexistuje lacnejšia a efektívnejšia alternatíva, ktorá vedie k splneniu cieľa. Rozšírená zodpovednosť výrobcov je jediný nástroj, ktorý majú výrobcovia k dispozícii na to, aby reálne chod triedeného zberu a jeho efektivitu ovplyvňovali. Zodpovednosť výrobcov je tlačiť na zvyšovanie efektivity a potlačenie lokálnych extrémov. Ak nebude rozšírená zodpovednosť na Slovensku fungovať, bude to pre výrobcov znamenať, že zlyhali a ich úloha sa obmedzí len na platiteľov poplatkov. Zlá správa pre všetkých je, že poplatky budú 20 až 30-násobne vyššie ako teraz.

Rozšírenej zodpovednosti treba dať šancu

A aby som nebol iba teoretik, ktorý horekuje nad biedou krajiny a nič nerobí, mám tri návrhy.

V prvom rade treba zmeniť nedomyslené nápady v zákone, akými sú vizitky a kalendáre.

Po druhé, treba dôrazne trvať na dodržiavaní stanovených pravidiel, pretože ich obchádzanie sa stalo pre Slovensko veľmi typické. Ani najlepšie pravidlá nemôžu fungovať, ak nie sú dodržiavané a nie je postihované ich porušovanie.

A po tretie, treba dať systému príležitosť na rozbeh. Určite sme nečakali, že od júla do decembra 2016 sa nám podarí prerod na obehové hospodárstvo. Rozbeh znamená aj spoluprácu profesionálov a prístup všetkých nás.

PS1: Vy triedite?

PS2: Kontajnery sú na tento rok pripravené?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?