Tohoročná panika okolo odpadu? Zvyknite si, alternatíva neexistuje.

Autor: Miro Jurkovič | 21.12.2016 o 13:32 | (upravené 3.1.2017 o 9:25) Karma článku: 7,56 | Prečítané:  2797x

Takmer revolučný zákon o odpadoch platí v praxi už rok. Čiže bol aj rok 2016 revolučný? Zákon vznikol, aby sme sa dostali v odpadovom hospodárstve z úrovne krajiny tretieho sveta na úroveň aspoň priemerných európskych krajín. 

Cieľom bolo vytvoriť pravidlá, aby Slováci dokázali viacej odpadu recyklovať a menej skládkovať. Taká by mala byť krajina v treťom tisícročí. Zákon po ideovej a formálnej stránke spĺňa všetky nároky na moderné a perspektívne pravidlá nakladania s odpadom. Už teraz je v línii s požiadavkami Európskej únie, ktoré bude klásť za pár rokov na všetky zákony upravujúce problematiku odpadov. Náš zákon zaviedol a podporil pojmy ako rozšírená zodpovednosť výrobcov, obmedzenie skládkovania a podpora recyklácie.

Tieto princípy sú základom pre transformáciu hospodárstva z lineárnej spotreby na kruhovú ekonomiku tak, ako to je popísané v akčnom pláne Obehového hospodárstva. Pod názvom Kruh sa uzatvára ho publikovala Európska komisia v decembri 2015. Jednoducho povedané – čo už je dnes v zákone o odpadoch, nás tak či tak v priebehu troch rokov dobehne. Takto máme aspoň viacej času na rozbeh.

A prečo ten krik?

Nový systém financovania triedeného zberu odpadu a podpory recyklácie je drahší. Považujem to za oprávnené. Každý prechod si vyžaduje prvotné investície. Podobne to bolo v iných krajinách, ktoré dnes odpad takmer neskládkujú. Na to, aby sa systém rozbehol, potrebujeme infraštruktúru, čo znamená kontajnery aj vrecia a presvedčiť ľudí, že toto je správna cesta. Čím skôr sa nám to podarí, tým skôr začne systém fungovať a môže sa následne konsolidovať a optimalizovať. Nečakajme však, že financovanie triedeného zberu bude ešte niekedy také lacné, ako bolo keď sme triedili 10 percent odpadu. Je to neudržateľné a nevratné, podobne ako parné lokomotívy.

Neexistuje lacnejšia a efektívnejšia alternatíva, ktorá vedie k splneniu cieľa. Rozšírená zodpovednosť výrobcov je jediný nástroj, ktorý majú výrobcovia k dispozícii na to, aby reálne chod triedeného zberu a jeho efektivitu ovplyvňovali. Zodpovednosť výrobcov je tlačiť na zvyšovanie efektivity a potlačenie lokálnych extrémov. Ak nebude rozšírená zodpovednosť na Slovensku fungovať, bude to pre výrobcov znamenať, že zlyhali a ich úloha sa obmedzí len na platiteľov poplatkov. Zlá správa pre všetkých je, že poplatky budú 20 až 30-násobne vyššie ako teraz.

Rozšírenej zodpovednosti treba dať šancu

A aby som nebol iba teoretik, ktorý horekuje nad biedou krajiny a nič nerobí, mám tri návrhy.

V prvom rade treba zmeniť nedomyslené nápady v zákone, akými sú vizitky a kalendáre.

Po druhé, treba dôrazne trvať na dodržiavaní stanovených pravidiel, pretože ich obchádzanie sa stalo pre Slovensko veľmi typické. Ani najlepšie pravidlá nemôžu fungovať, ak nie sú dodržiavané a nie je postihované ich porušovanie.

A po tretie, treba dať systému príležitosť na rozbeh. Určite sme nečakali, že od júla do decembra 2016 sa nám podarí prerod na obehové hospodárstvo. Rozbeh znamená aj spoluprácu profesionálov a prístup všetkých nás.

PS1: Vy triedite?

PS2: Kontajnery sú na tento rok pripravené?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?