Tak nám poslanci zariadili zvýšenie cien obalov. Vedia o tom?

Autor: Miro Jurkovič | 11.11.2016 o 11:17 | (upravené 11.11.2016 o 11:27) Karma článku: 5,26 | Prečítané:  1652x

Novelizácia zákona o odpadoch pripomína slovenské úslovie, keď s vaničkou vylejú aj dieťa. Úmysel znížiť administratívnu záťaž podnikateľov sa konči zvýšením cien obalov. 

V októbri poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili novelu zákona o odpadoch. S pompou oznámili, že zrušili paragraf 58. Toto "veľké víťazstvo" malo byť nápravou neúnosného stavu vychádzajúceho zo spomínaného zákona, ktorý zaťažil podnikateľov mierou doteraz nevídanou.

Pravda je však trochu iná.

Vypustenie päťdesiatosmičky povedie v prvom momente k miernej úspore administratívnej záťaže pôvodcov odpadu, pretože nebudú musieť každý mesiac zasielať hlásenia o recyklovanom odpade. Na druhej strane to však zvýši ceny za služby organizácií zodpovednosti výrobcov a pre firmy, ktoré na trh uvádzajú výrobky zabalené v obaloch. V roku 2017 sa zvýšia ceny za služby, ktoré už aj tak medziročne stúpli. A to v niektorých prípadoch 10-násobne.

Všetci podnikatelia, ktorí balia svoje výrobky do obalov alebo dovážajú zabalené výrobky na trh, majú povinnosť dodržiavať limity zberu a recyklácie odpadov z obalov. Cieľom tejto povinnosti je, aby nás nezahltil odpad a aby motivoval podnikateľov pristupovať zodpovedne k návrhu obalov a zároveň, aby sa podieľali na recyklačných nákladoch. Limity pre výrobcov "strážia" práve ozetvečky a paragraf 58 mal slúžiť na to, aby znížil podnikateľom náklady na tieto služby.

Podľa § 58 sa evidoval odpad z obalov, ktorý vzniká v priemyselných prevádzkach, aby sa dalo určiť, koľko z odpadu bolo recyklované. Keďže výrobcovia platia poplatky za obaly uvedené na trh vrátane tých, ktoré sa stanú odpadom v priemyselných prevádzkach, práve tie odpady z prevádzok mali byť bezplatne prerozdelené medzi ozetvečky podľa ich trhového podielu. Následne mali byť obaly, už ako odpad, použité na splnenie recyklačných limitov.

Vypustenie § 58 znamená, v prípade priemyselného odpadu z obalov, návrat späť do minulého roka a k obchodovaniu s potvrdeniami o recyklácii. Ozetvečky budú musieť od budúceho roka od pôvodcov "nakupovať" potvrdenia o recyklácii, aby dokázali splniť limity. Zvýšená cena za služby ozetvečiek sa premietne do cien obalov.

Súhlasím, že musíme zlepšiť situáciu pre podnikateľov v oblasti odpadov. Je potrebné túto oblasť zjednodušiť a pridať ešte viacej transparentnosti. Treba sa však zamyslieť nad koncepčným a efektívnym riešením. Napríklad: Treba zaviesť minimálnu hranicu obalov uvedených na trh, ale i vyprodukovaných odpadov, od ktorej sa budú na podnikateľov vzťahovať vybrané ustanovenia zákona o odpadoch. Tak aby neboli povinnosti rovnaké pre babku na trhovisku, ako pre veľkú korporáciu. Rozumná minimálna hranica je obvyklá vo väčšine krajín EÚ.

Vypustenie povinností dvojitého zasielania údajov by tiež pomohla. Treba tiež odstrániť nezmyselnosť a nevykonateľnosť ustanovení vzťahujúcich sa na tzv. neobalové výrobky. To je veľká slovenská špecialita, ktorá nemá obdobu nikde inde.

Administratíva spojená s § 58 mohla byť minimalizovaná inak. Napríklad, zmenou povinnosti vykazovania z mesačného na kvartálne, ako i zavedením elektronického systému evidencie.

Zákon o obaloch je veľmi komplexná právna norma, ktorá je zatiaľ plne účinná len niekoľko mesiacov. Je pravda, že štyri mesiace stačili na to, aby sa už ukázali niektoré nedostatky, ktoré bude treba opraviť, ale skôr ako pristúpime k urýchleným a nepremysleným opravám, je potrebné dať vôbec šancu, aby sa všetky nové veci mohli rozbehnúť a začať fungovať. Vypustenie § 58 je toho príkladom. Nikto už nedokáže racionálne analyzovať, či by jeho prínosy neboli oveľa väčšie, ako náklady na jeho plnenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, dôvodom sú nové stíhačky

Ako SNS vyberá nové slovenské stíhačky.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V SNS opäť vymenili hodnoty za peniaze

Už Mečiar o Slotovi povedal, že jeho hrdosť sa končí v Slovenskej poisťovni.


Už ste čítali?